Ana Sayfa Sağlık 6 Haziran 2023 218 Görüntüleme

SES İzmir: Sıhhat İşçilerinin Öncelikli Talebi Maaş Zammı!

SES İzmir sıhhat işçilerinin yeni kabineden beklentilerini anlattı. Sıhhat işçileri seçim sonrasında; tahlil bekleyen sıkıntıları ortasında birinci sırada yer alan, artan enflasyon karşısında her geçen gün daha da eriyen maaşlarına artırım konusuna kilitlendi. Kamuda çalışan sıhhat işçilerinin yeni kurulacak hükümetten öncelikli talebi, açlık sonu düzeyinde ve yoksulluk hududunun altında kalan maaşlarında yeni düzenlemeler yapılması…

Bilim Sıhhat Haber Ajansı’nın (BSHA) ‘Sendikalar Anlatıyor’ başlıklı haber dizisinin ikinci konuğu Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi oldu. SES İzmir Şubesi Eş Lideri Nursel Yücesoy; yeni devirde hükümetten sıhhat işçilerinin beklentileri, sendika sayımlarında yetkili sendika oldukları Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nde uğradıkları hak gaspı konusunu yargıya taşımaları konusunda açıklamalarda bulundu. Nursel Yücesoy Haziran ayı sonunda açılacağı kamuoyuyla geçtiğimiz haftalarda paylaşılan, Bayraklı Kent Hastanesi ve kent merkezindeki hastanelerin takımlarının kent hastanesine taşınıp taşınmayacağı, hastanelerin kapatılıp kapatılmayacağına dair bir bilgisi olup olmadığına ait sorularımıza karşılık verdi. Yücesoy ile ayrıyeten kentteki birinci basamak, öbür tüm hastanelerin sarsıntıya sağlam olup olmadığı ile ilgili yetkililerle temasları hakkında bilgi vererek, Çeşme Kent Hastanesi ve kentin kıyı kesitinde çalışan sıhhat çalışanlarının yaşadıkları problemleri anlattı. Sıhhat çalışanlarının yaşadığı sorunlara ait tahlil tekliflerini sıraladı. 

DSC 0478 scaled

Seçim Bitti, Sıhhat İşçileri AKP Hükümetinden Ne Bekliyor?

Türkiye’de biten seçimlerin akabinde asıl gündemin geçim olduğuna dikkat çeken Yücesoy, “Taleplerimiz yeni kurulacak hükümetten de birebir halde devam edecektir. Sıhhat çalışanlarının çok sayıda sorunu var fakat en büyük sorun şu anda artan enflasyon karşısında eriyen maaşlar alıyor olmamızdır. Alım gücümüz düştükçe buhranımız artıyor. Öncelikli problemimiz iktisattır. 2002 yılından evvelki alım gücü maaşımıza dönsek bile bizim için kâfi aslında ancak şu an öncelikli talebimiz insani şartlarda yaşayabileceğimiz, yoksulluk sonunun üzerinde, tek kalemde ödenen ve emekliliğimize yansıyacak temel fiyat talebimiz var. biz yeni oluşacak kabinedeki Sıhhat Bakanından da temel taleplerimiz bunlar olacaktır. Ayrıyeten bunun yanında 7/24 çalışan bir iş kümesi olduğumuz için iş yerindeyken çocuklarımızı nereye bırakacağımızın savaşını veriyoruz. Bu nedenle de her hastanenin kendi bünyesinde açılacak kreşi olmalıdır. Olağanda evvelden hastanelerin kendi çalışanlarıyla çalıştırdığı, kendi finansmanını da kendisinin yaptığı kurum kreşlerimiz vardı. Vakitle bu kreşler ortadan kaldırıldı. Ben bir hemşire olarak nöbete geldiğimde çocuğumu nereye bırakacağım zahmeti yaşamak istemiyorum. Kurumun fiyatlarını karşıladığı, çocuklarımızı gönül rahatlığıyla teslim edebileceğimiz kreşlerin hayata geçirilmesi de kıymetli bir taleptir. Nöbette verimli olabilmemiz, hastalarımızda daha da uygun ilgilenebilmemiz için kreşlerin evvelce olduğu üzere devreye sokulması sorununu çok önemsiyoruz” biçiminde konuştu. 

Emekliliğimize Yansıyacak Tek Kalemde Maaş İstiyoruz!

Sağlık çalışanlarının dışında çok az iş kolunda gece nöbeti uygulamasının olduğunun altını çizen Yücesoy talepleri sıralamaya şöyle devam etti: “Nöbetlerimizin çift vardiya olarak sayılmasının talep ediyoruz. Olağan uyumamız gereken müddette biz çalışıyor. Kesim modül ödenen ve emekliliğimize yansımayan fiyat sisteminden vazgeçilmesi bir başka talebimizdir. İnsani çalışma şartlarında, yoksulluk sonunun üstünde, emekliliğimize de yansıyacak tek kalemde maaş istiyoruz.”

Sağlıkta Şiddet Çözülmeli ve Liyakat Asıllı Atamalar Yapılmalı!

Sağlık çalışanlarının bir başka ve değerli sorunun da; sıhhatte şiddet, mobbing ve liyakatsız atamalar olduğuna işaret eden SES İzmir Lideri Yücesoy, “ Sıhhatte şiddet konusunda sıhhat işçileri hiçbir halde korunaklı durumda değildir. Sıhhatte şiddetin önlenmesi için aktif bir ceza yasasının çıkartılması mecburidir. Kışkırtılmış sıhhat talebinden vazgeçip aslında halkın ulaşılabilir sıhhat hakkına ulaşabilmesinin sağlanması gerekmektedir. Bu yapılırsa bu şiddet tabiatıyla ortadan kalkacaktır kanaatindeyiz. Yöneticilerle ilgili dertlerimiz var. Atanmış ve torpilli yöneticiler değil, liyakatlı beşerlerle çalışmak istiyoruz. Sıhhat bakım hizmeti müdürünü, evvelden başhemşireydi bu vazifelinin ismi. Neden bu şahısları çalışanlar ortasından seçemiyoruz. Dışarıdan liyakatsız, torpille atanan şahıslarla bizler ne kadar anlaşacağız, ne kadar diyalog geliştirebiliriz. Bu formda iş barışı nasıl sağlanacak. Yeni periyotta bu atamaların liyakatlı olmalarını diliyoruz. Tedbirler alınacağı söyleniyor, birkaç hastaneye x-ray aygıtı konuyor lakin tahlil bu değildir. Tahlil sıhhatte şiddetin sona ermesi için caydırıcı cezaların uygulamaya geçirilmesidir. Bir hasta yakınının yahut bir hastanın; silahla, kesici, delici aletlerle hastaneye gelebiliyor olması inanılır ve kabul edilebilir bir durum değildir. Tahlil teklifimiz yeni periyotta sıhhat işçilerinin haklarının korunmasıdır. Yeni kabinede şayet yeni bir Sıhhat Bakanı vazifeye getirilecekse de sıhhat işçilerinden yana olan, hakkımızı koruyan birinin olması talebimizdir. Bizim isteklerimize sahiden karşılık alabileceğimiz bir Sıhhat Bakanının olmasıdır. Şiddete karşı tesirli caydırıcı cezaların ve maddelerin hayata geçirilmesidir” diye konuştu.

SES 1

“Sağlık-Sen İzmir Şubesi’nin, Buca Seyfi Demirsoy Açıklamasını Kınıyoruz!”

SES Genel Merkezi geçtiğimiz hafta sendika sayımlarında SES İzmir Şubesi’nin Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nde yetkili sendika olmasına karşın yetkili sendika tarafından haklarının, haksız, hile ve hukuksuzca gasp edildiğine ait bir açıklamada bulundu. Birebir vakitte SES İzmir Şubesi de hak gaspını Vilayet Sıhhat Müdürlüğü önünde düzenlediği basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşmıştı. Dün İzmir’de yayın yapan lokal gazetelerde yetkili sendika Sağlık-Sen İzmir Şubesi’nin ‘Buca Seyfi Demirsoy’da yetkili sendika olduklarına ait yaptığı basın açıklaması yer aldı. SES İzmir Şube Lideri Nursel Yücesoy, Sağlık-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri Gençer Yılmaz’ın açıklamasına BSHA aracılığıyla sıcağı sıcağına karşılık verdi. Nursel Yücesoy, sendikaların 4688 Sayılı Yasaya nazaran düzenlenen tarihte yani 15 Mayıs 2023 prestijiyle yetki süreçlerinin belirlendiğini, İzmir’de kendilerinin haklarının gasp edildikleri olayını anlatarak kelama başladı. Yücesoy, “İzmir’de yaşanan büyük bir sıkıntımız oldu. Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nde yetki SES İzmir Şubesi’nin olmasına karşın; türlü oyunlarla, mobbingle, baskıyla bir halde yetki tarafımımıza verilmemek için türlü yollar arandı. Hukuksuz olmasına karşın bize yetki verilmeden, yetki Sağlık-Sen’inmiş üzere imzalar atıldı. Biz gerekli şikayetleri gerçekleştirdik. Olay müddetinde 14 Nisan 2023’e kadar olan istifaların geçerliliği vardı. Malum sendikadan ve başka sendikalardan istifa eden arkadaşlarımızı mobbingle, endişeyle yıldırmaya ve vazgeçirmeye çalıştılar. Fakat arkadaşlarımız vazgeçmedi, muhakkik atanmasını istediler. Vilayet Sıhhat Müdürlüğü muhakkik atadı. Muhakkike bile tehdit eder usulde parmak sallamak suretiyle ‘niçin onlardan yana bir karar çıkmadığını’ lisana getirdiler. Mevzuyla ilgili olarak şerhimizi düştük, Vilayet Sıhhat Müdürlüğündeki toplantıya katıldık. Vilayet genelinin tutanakları imzalanacaktı. Oradaki öteki sendikaları da bilgilendirdik gerekli şerhimizi oraya da düştük. Bakanlıktaki Sağlık-Sen’in lider yardımcısı dahi bizlerin haklı olduğunu toplantıda lisana getiriyor lakin vilayette bu biçimde imza atıldığı için yapılacak bir şey olmadığını belirtiyor. Bunu Sıhhat Bakanlığı yetkilileri de doğruluyor. Haklıyız kazanan biziz, hukuk çabamızı başlattık. Eninde sonunda o yetki bizim olacak. Lokal basında bizleri karalar biçimde yapılan açıklama metnini kınıyoruz. Bu açıklamayı hakikat bulmuyoruz. Kazanan biziz. Kendileri de yanlış yaptıklarını biliyorlar. Biz sıhhat işçilerinin gayretini veriyoruz vermeye de devam edeceğiz. Sağlık-Sen hile yoluyla, yetkililerle anlaşarak tutanakları imzalattılar. Biz bu sürecin hukukî boyutunda gerekeni yapıyoruz. Umarım en kısa vakitte çözülecek ve gerçek olan haklı olan bizler hakkımız olanı alacağız” diye konuştu. 

bayrakli sehir hastanesi scaled e1685493618120

Bozyaka Kent Hastanesi’nin Kapanması İhtimali Yüksek!

İzmir’de uzun vakittir faaliyete geçmesi ile ilgili tarih verilerek ertelenen Bayraklı Kent Hastanesi ile ilgili geçtiğimiz haftalarda yeni bir açıklama yapıldı ve Haziran ayı sonunda hastanenin hizmete açılacağı kamuoyuyla paylaşıldı. SES İzmir Şube Lideri Nursel Yücesoy’a kamuoyunda bilhassa vatandaşların merak ettiği ‘hastaneler taşınacak mı?’ sorusunu sorduk. Yücesoy, “Büyük kompleks hastanelerin halk sıhhati ve çalışanlar açısından uygun değiller ki Avrupa Birliği’nde de kent hastaneleri uygulamaları denenmiş ve vazgeçilmiştir. Daha çok küçük  yerellere hitap eden hastaneler kullanım açısından daha efektiftir. Toplum sıhhati açısından değerlendirirsek, halkın sıhhat alma hakkı açısından da yerele hitap eden hastaneler yapılması çok daha değerlidir. İzmir Bayraklı Kent Hastanesi pozisyon olarak kentin ana arterine çok uzak bir pozisyondadır. Ulaşım ve trafik açısından zorlayıcı olacaktır. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada hastanenin haziran ayı sonunda açılacağı belirtildi. SES İzmir Şubesi olarak Bayraklı Kent Hastanesi’nin açılmasıyla ilgili yaklaşık 3-4 ay evvel İzmir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ile temaslarımız oldu. Kent hastanesinin açılması konusu daima gündemdedir. Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ile görüşmemizde, hastanenin çalışma sistemi, işçi muhtaçlığı, başka hastaneler kapatılacak mı? üzere hususları gündeme getirdik. Bizim edindiğimiz bilgiler; kentteki Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi’nin kapatılma ihtimalinin yüksek olduğu istikametindedir. Kent içindeki öteki hastanelerin, net olmayan bilgilerle, birtakım ünitelerinin kapatılabileceği bilgisi verildi. Yeşilyurt’ta bulunan Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi, Alsancak Devlet Hastanesi üzere hastanelerin cerrahi alanları üzere birkaç alanını küçültüp, daraltıp uzman sayısını azaltarak hasta yönlendirmenin planlandığı duyumlarımız var” dedi. 

Şehir Hastanesinde İstekli Çalışır Mısınız? Sorusu Soruldu

Yücesoy açıklamalarına şöyle devam etti: “İzmir Bayraklı Kent Hastanesi ile ilgili olarak yılbaşından sonra sıhhat topluluğunda bulunan çalışanlara sistem üzerinden kent hastanesinde çalışmaya istekli olur musunuz? halinde bir  nabız yoklaması gerçekleştirildi. Bu uygulama da bize, isteyenlerle  hastanenin açılacağı akabinde da mecburi görevlendirmeler geleceğini düşündürdü. Bu manada ne kadar müracaat olduğunu bilmiyoruz lakin hastaneye 3 bin 500 civarında hemşire, 2 bin 500 civarında tabip gereklidir. Bu kadar kişinin başvurduğu kanaatinde değiliz. Başka hastanelerin gideceği ile ilgili bahiste da bir katılık yok.”

DSC 0472 scaled

İzmir Hastanelerinin Zelzeleye Sağlam Olup Olmadığını Sorduk!

SES İzmir Şubesi olarak 6 Şubat Depremi’nin akabinde İzmir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’ne, 1. Basamak sıhhat kuruluşları ve hastanelerin sarsıntıya dayanıklılık testlerinin olup olmadığına ait resmi yazışmayla bilgi talebinde bulunduklarının altını çizen Yücesoy, ayrıyeten kentteki bütün hastanelerden de bu bahiste resmi yazıyla bilgi talep ettiklerini söyledi. Hastanelerin sarsıntıya dayanıklılık testleri olup olmadığı ile ilgili hastanelerden kendilerine verilen yanıtta, Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün buna valilik yoluyla karar vereceği, esasen onların bu çalışmaları yaptırdığını, lakin şimdi bir raporun oluşturulmadığının yazılı olduğunu belirten Nursel Yücesoy, “Açık ve net bir karşılık yok. Testlerin yapıldığı duyumlarını alıyoruz, söyleniyor lakin ne sıhhat çalışanları ne de İzmir kamuoyuyla bu türlü bir bilgi paylaşımında şimdi bulunulmadı. Bu durum temelinde bizleri korkutuyor. Şu an hastanelerin, sarsıntıya dayanıksız olması kent hastanelerine taşınması için bir neden olarak görülebilir. Yerinde güçlendirme yapmak yerine zelzele mazeretiyle kent hastanesine taşınmalar gerçekleştirilir derdi taşıyoruz. Tekrar de biz hastanelerimizin, birinci basamak sıhhat kuruluşlarımızın zelzeleye sağlam olup olmadığına dair yapılan test sonuçlarını, raporlarını görmek istiyoruz. Bu bilgilerin hastaneler kapatılmadan kamuoyuyla kesinlikle paylaşılmasının takipçisi olacağız. Yeniden de biz en azından nasıl binalarda çalışıyoruz bunu bilmek en doğal hakkımız” halinde konuştu.

Yeni Periyotta Kent Hastanelerinden Vazgeçileceği Duyumları Alıyoruz!

Yeni yapılacak olan kent hastaneleri projelerinden vazgeçileceğine, bundan sonra yapılacak hastanelerin kamu eliyle yapılacağına ait bir kadro duyumları olduğunu paylaşan SES İzmir Lideri Yücesoy, “Kamu özel paydaşlığı üzere işbirlikleri ile yapılan hasta garantili hastanelerde yüzde 70 doluluk kapasitesi mutabakatlı açılan hastanelerle halka verilen bildiri; ‘sen hasta olmalısın’ iletisidir. Zira halk hasta olmazsa yüzde 70 hasta garantisi sağlanamayacaktır. Doldurulamıyorsa da ne yapılacak etraftaki çeperdeki hastaneler kapatılarak kent hastanesine gönderilmeye çalışılacaktır. Pandemi devrinde Ankara’da kent hastanelerinin açılmasıyla bu manada bir kaos ortamı yaşandı. Bayraklı’da bir hastane olabilirdi lakin devasa değil bölgeye hitap edecek bir hastane olabilirdi. Orada Ege Üniversitesi var Tepecik’in bir kısım ek binası var. Hastanelerin lokal yerlerde bulunması halkın sıhhate erişimi açısından çok değerlidir. Bu formda çok uzağa yapılan bir hastaneye, örneğin; Karabağlar’dan, Limontepe’den hastaların gelmesi çok zordur. İnanılmaz bir trafik yoğunluğu yaşanacak. Acil bir durumda ambulansla kent hastanesine nasıl gidilecek. Bunların yanında binlerce çalışacak elemana gereksinim var. bu yalnızca doktor, hemşire ve ebe muhtaçlığıyla hudutlu değildir. Öbür sıhhat işçisi olmak üzere çok sayıda iş kolunda meslek elemanı gerekiyor. İşçi muhtaçlığı karşılanmış olsa dahi hem hastaların hem de işçinin İzmir’in farklı semtlerinden Bayraklı Kent Hastanesi’ne ulaşımı sorunu de bir kaos ortamına neden olacaktır. Şu an olağanda de hastanelerde çok az sayıda çalışanla çalışılıyor. Son devirde atama yapıldı lakin hemşire muhtaçlığını karşılamadı. Tıbbi sekreter ataması çok fazla yapıldı. Hastane kliniklerinde sıhhat çalışanları 7/24 çalışıyor. Bu arkadaşlarımızın bir tanesi bile bir bayramda meslek hayatı boyunca müsaade yapamamıştır. Bayram günleri paylaşılarak çalışılmıştır. Bizler bu formda çalışırken hala iş yoğunluğunu artırmak randımanı artırmak ismine bir sürü uygulama sürece konmaktadır” diye konuştu. 

cesme

(BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

takipçi hilesi
hack forum warez forum gaziantep escort escort gaziantep
tokat escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum deneme bonusu forum babilbet giriş babilbet giriş fethiye escort bahis siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum